En Başarılı Çizgifilm : Futurama !

Yeni bir yazı ile merhaba,

Her ne kadar daha önce izleyememiş olduğumdan dolayı bu diziyi, yazmış olduğum Hangi Diziyi İzlesem Acaba yazısına ekleyememiş olsam da, siz tavsiye ettiğim dizilerin baş sıralarında olarak düşünebilirsiniz.Tavsiye ettiğim dizilerle ilgili yazıyı Buradan okuyabilirsiniz.

1 ay oldu, 7 sezon diye rahattım ama yine bitti.Son bölümünü de üzülerek izledim.Üzülmemin sebebine gelince…Family Guy, South Park, Simpsons izlemiş biri olarak diyebilirim ki, Futurama aralarında en iyisi.Buna rağmen ismini çok geç duydum, ismini duyduktan sonra da geç izlemeye başladım.Ama en son izlemem diğerlerinden ne kadar üstün olduğunu daha iyi görebilmemi sağladı.Her ne kadar diğerlerine komik deyip izlesek de, her bölüm güldüren, asla sıkmayan tek diziydi Futurama.

Futurama ile ilgili biraz daha bilgi vermek gerekirse, ilk bölümü 1999‘da yayınlanan dizi, 2013‘e kadar devam etmiş ancak arada bir çok yayından kaldırılma sorunlarıyla yüzleşmiş.Simpsons gibi en uzun çizgi dizinin de yapımcısı olan  Matt Groening tarafından hayata geçirilen Futurama Aday gösterildiği 44 ödülden 19 unu kazanmıştır.Şimdi bu ansiklopedilik bilgileri wikipedia dan araklamayı bırakıp, dizi hakkındaki düşüncelerime geçmek istiyorum.

futurama characters

31. yüzyıl New York’unda, daha doğrusu 31. yüzyıl dünyasında, yok bu da olmadı..31. yüzyıl evreninde geçen bir çizgi dizi Futurama.Dizideki karakterlerin adeta hepsi özenle hazırlanmış.(Dizide kullanılan karakterlerin hepsini bir arada görmek istiyorsanız Tıklayın )Hiçbirinin gereksiz olduğunu düşünmüyor insan.2000’li yıllarda yaşayan Fry adında, hayatından pek memnun olmayan, pizzacıda dağıtım görevinde olan genç bir karakterin; bir kaza sonucu geleceğe yolculuk yapması sonucu, etrafında gerçekleşen olayları konu ediyor dizi.Ancak 3100 lü yıllarda da Fry’ı gezegenler arası dağıtım yapan bir kargo şirketinde dağıtıcı olarak çalışırken görüyoruz.Planet Express adlı kargo şirketinde çalışırken başlarından geçen komik ve önemli anları karşnıza getiren dizi, yeri geldiğinde güldürürken yeri gelirken düşündürüyor da.Şaka ile karışık ele aldığı gelecekle ilgili olayları izlerken, ilerleyen yıllarda bu tür durumlar karşımıza çıkar mı diye düşünmeden de edemiyor insan.Zekice kurguların güzel bir animasyon altyapısı ile birleşmesi sonucu karşınıza da kaliteli bir başyapıt çıkıyor.

Bittiği zaman ne yapacağımı şaşırmış bir halde internette daha fazla bölüm ararken, Futurama’nın 4 adet filmi olduğunu keşfettim.İzledim mi ? Hayır.Tüm bölümlerini izlediğim dizinin kalan 4 filmini idareli kullanıp ileriki tarihlere bırakmaya karar verdim.

Diziyi puanlamak gerekirse, puanım : 9.5 / 10

Diziyle ilgili son söz olarak : “Kesinlikle izlemelisiniz” diyorum !

Selametle

2 Comments

Join the discussion and tell us your opinion.

Tahareply
30 Haziran 2015 at 04:41

Futurama’nın ilk 4-5 sezonunu indirip ilk sezonu izlemiştim. Güzel diziydi. Ama bu türde şimdiye kadar beğendiğim en iyi dizi “Rick and Morty”di. Dizinin ilk sezonu 11 bölümden oluşuyordu ve 2. sezonu da yaklaşık bir ay sonra başlıyor. Bu dizi de birçok gezegende, birçok evrende ve hatta birçok gezegenin birçok paralel evreninde geçiyor. Bir dene istersen:)

Enes Beşincireply
30 Haziran 2015 at 06:24
– In reply to: Taha

Evet Rick and Morty de çok kaliteli, hatta 2. sezonunu sabırsızlıkla bekliyorum.Ancak RaM’nin sadece 1 sezonu var iken Futurama 7 sezon boyunca güldürmeyi başardığı için şuan sıralamada 1. sırada 🙂 Bu durumda RaM’nin 1.liği kapması için bize en azından 3-4 güzel sezon daha gösterebilmesi lazım 🙂 Yorumun için teşekkür ederim, ayrıca Rick and Morty ile ilgili yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsin : http://www.enesbesinci.com/rick-and-morty-ikilisi/

Leave a reply