GOT 5. Sezon Değerlendirmesi

Hey sen !

Bu yazı 10 bölümdür içimde tutup dışarı haykıramadığım düşüncelerimin bir derlemesidir.Tamam belki bir iki kişiye haykırmışım olabilirim.

Gelelim sadede.

Bu değerlendirme yazısının amacı belli: popüler kültürün vazgeçilmez bir ürünü olan Game Of Thrones dizisinin 5. sezonu.Öncelikle İçimdeki Spoiler Canavarı adlı, Game Of Thrones spoilerları ile dolu yazımı okuyanlarında görebileceği üzere birçoğu tutmadı ama kitaba sadık olaylara göz atmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

[alert-announce]Şimdiden uyarıyorum, Bu yazı 5. sezon hakkında spoiler içermektedir ![/alert-announce]

1-) Jamie ve Bronn’un Dorne’a Gitmesi

Güzel bir ikili, özellikle Bronn eğlenceli bir karakter ancak senaryodaki değişikliklerden dolayı Jaime Lannister‘a oynaması için geçiştirmelik, ve hikayede önemi olmayan bir rol yüklemişler.Kitapta gerçekleşmese bile insanın bir düşünmesi lazım.Ortada gizlilik üzerine pek eğitimleri olmayan iki karakterin ( üstelik birinin eli yok ), Dorne‘a gidip en iyi korunan sarayından Lannister prensesini kaçırması ne kadar mantıklı? Cevap veriyorum : mantıksız.İlerleyen bölümlerde çeşitli sahnelerde bile pek bir etkisi yok.Zehirlenme olayı Jaime olsa da olmasa da gerçekleşebilirdi.Görevin baştan mantıksız olmasını geçtim, aniden, Jaime ve Bronn’u su bahçelerine sızmış bir şekilde görmek…” Abicim Assassin’s Creed mi oynuyorsunuz WTF ! “ Tamam hadi bir şekilde girdiler gündüz vakti bahçenin ortasından kızı kaçırmak ?…Tamam hadi onu da geçtim bunlar mantıksız… Ellaria Sand ve onun kum yılanları dediği 3 kişi daha kızı aynı anda yakalamaya çıkıyorlar.Güpegündüz…Saçmalıkların bu kadar rahat bir şekilde diziye sokulması.Hani oyuncular geceleyin müsait değil miydi de gündüz çektiniz sahneleri ? diye düşündürdü açıkçası.Kum yılanları ve Jaime-Bronn arasındaki çatışmaya gelince, mehh.Kavga eden çocukları ayırır gibi Dorne muhafızlarının oraya gelişi…Böyle mantıktan yoksun ve sadece çekilmek için çekilmiş sahneler, kitapları okumuş olanları geçtim, sadece diziyi izleyenlere bile bir hakaret bence.

Doran Martell ve baş muhafızı, karakter olarak güzel yansıtılmış.Su bahçeleri çok detaylı gösterilmese de, sahnelerde doğru atmosferi tutturmuşlar.

Dorne da geçen olayları biraz sararsak son sahnedeki zehirleme olayı paragrafın ana konusuydu ama malesef paragraf gereksiz uzundu !

dorne

2-) Daenarys Targaryen, Harpiyanın Oğulları, Tyrion ve Ejderha

Meereen de geçen olaylar güzel yansıtılmış.Harpiyanın oğulları, Dany’nin içinde bulunduğu çıkmaz verilmesi gereken duyguların başında geliyordu.Ancak Barristan Selmy ‘i öldürmelerine üzülmedim değil.Kitapla alakası zaten kesilmiş olduğu için artık o kısmı eleştiremiyorum da, bunun sebebi Tyrion‘na hızlı bir şekilde kontenjan açmak olduğu düşüncesindeyim.Sonuçta Dany‘nin etrafında savaşçılar var ancak ona tavsiye verecek kaliteli bir kişi yok.Hatta bir bölümde Missandei‘den tavsiye alıyor.Burada da görüldüğü üzere Dany’nin Tyrion’a ihtiyacı var.Mantıklı ama biraz da üzücü olmuş Barristan’ın ölümü…

Tyrion’nın kitaptaki yolculuğu çok daha renkli ve aksiyonlu geçiyordu ama sezon içerisinde işlerin bağlanabilmesi için yolculuğu hızlandırmışlar.Daha sonra arenada Dany’nin karşısına çıkması, danışmanı olarak göreve başlama kısmı ve aralarındaki diyaloglar da bence fena olmamış.

Gelelim birçok kişiyi heycanlandıran arena ve ejderha sahnesine.İlk kısımlarda sorun yok; kraliçenin ortamdan rahatsızlığı, Hizdahr zo Loraq ve Daario Naharis arasındaki laf dalaşı, dövüş çukurunda dövüşenler vs…Sonra olanlara bakalım, Jorah Mormont çukurdaki herkesi yeniyor ve en sonunda Dany’nin arkasına saklanmış, harpiyanın oğullarından birini öldürüyor ve ACTION! Etrafları sarılmış olan Dany ve adamları çukurun ortasında öylece kalıyorlar ama sonra ejderha geliyor ve ortalığı süpürüyor.Kadraja biraz dikkatli bakalım şimdi.4’erli gruplar halinde kümelenmiş ve tamamen ejderhanın yakması için konulmuş adamlar görüyoruz.Basit bilgisayar efekti görüyoruz.Hayatlarında ejderha görmemiş insanların, korkusuzca ejderhaya mızrak atmalarına şahit oluyoruz.Tabii insanlar ejderha ve ateşine odaklanmışken bunlar gözden kaçıyor ancak durum şu ki, gerekli özen verilmemiş.Geçtiğimiz sezon Tyrion’nın konuşması gibi çok epik bir sahne olabilecek iken, bu sahneyi çarçur etmişler.Ejderhanın tepesine binerek uzaklaştığında bile insan o heyecanı hissedemiyordu.En azından ben hissedemedim.

776465_509_promostills_1600159331[1]

Bir bölüm sonrasında ise Dany ve ejderhasını muhtemelen Mereen’in çok uzaklarında görüyoruz.Dany’nin ejderhaya sözünü geçiremediği ve ejderhaya binme girişimlerinin olduğu sahneler efekt bakımından çok başarılıydı.Dany’nin açık arazide binlerce Dothraki tarafından bir anda çevrelendiğini sahneye gelecek olursak, bu da pek mantıklı gelmiyor açıkçası.Öncesinde ne o kadar atlının sesi geliyor, ne Dany tarafından görülüyor vs..

3-)Arya ve Braavos’daki Olaylar

Çok ufak değişiklikler ile Arya Stark‘ın Siyah ve Beyazın Evi‘ndeki eğitimi güzel yansıtılmış.Gerek oraya ölmek için gelen insanlar gerekse de tapınaktaki karakterler güzel olmuş.Özellikle Jaqen H’ghar‘ın tekrardan ortaya çıkması ve önceki sezonlardan özlediğimiz ikili diyalogları keyifli sahnelerdendi.Takdir etmek istediğim noktalardan biri de tapınakta başkalarına ait olan yüzlerin tutulduğu alan çok güzel düşünülmüş.Kitaptaki tasvirin ve okurken hayal ettiğimin de ötesinde olmuş.

Braavos_House_of_Black_and_White_5x06_(2)

Arya’nın eskiye dair intikamını alması diziye heyecan katmış ancak HBO‘nun ekrana yansıttığı sahnelerden rahatsız olmamak da elde değil.Arya’nın sezondaki son sahnelerinde ölü olarak yatan kişide kendi yüzünü bulması ve ardından kör olması da izlerken beni etkileyen sahnelerdendi.Genel olarak Arya’nın çevresinde yaşanan olaylar çok güzel ayarlanmış.

4-)Brienne, Theon, Sansa ve Boltonlar

Brienne‘in çocukları bulmak için yaptığı yolculuk ve yeminine sadık kalma kısmı kitaplarda da geçiyordu.Örneğin ben o kısımları okurken biraz sıkılsamda son kitapta gerçekleşen bazı olaylarda Brienne’in ne kadar önemli olduğunu gördüm.Peki dizide görüyor muyum ? Hayır.Sansa Stark‘ı korumaya and içmiş ve öylece ondan gelecek mesajı beklerken bir anda Stannis Baratheon‘un ordusunun Winterfell‘e geldiğini öğreniyor.İntikam amacıyla Sansa’dan gelen mesajı gözlemeyi bırakıp Stannis’i öldürmeye gidiyor.Fizik kurallarına tamamen uygun bir durum.Ancak Brienne’nin gözünden Bolton ve Stannis ordusunun karşılaşmasını görünce savaşın Stannis’in ne kadar aleyhine olduğu çok net görülüyor.Ağır mağlubiyet.Sonraki sahnede ise Brienne ve Stannis’i başbaşa görüyoruzBrienne büyük ihtimalle Stannis’i öldürüyor.Burada şu soru sorulmalı : “Are you fckn kidding ?”.Çok ağır mağlubiyet alan bir ordunun komutanını (ki bu kişi de öleceğini bile bile savaşa ilerliyor, savaş alanından kaçma gibi bir durumu söz konusu olamaz) nasıl oluyorda yalnız buluyorsun da onu öldürebiliyorsun.Sayıca üstün olan Boltonların arasından nasıl geçebiliyorsun ya da savaş sonrasında yaralıları öldüren Ramsey niçin Stannis’i ölü ya da diri aratmıyor.Zaten savaş sahnesi gösterilmedi, oldu bittiye vuruldu.Yeterli vakit yok diye savaş sahnesi çekilmedi.Bir yere kadar eyvallah.Ama bunun gibi göz ardı edilemeyecek mantık hatalarının izleyicinin gözü önüne rahatça serilmesi çok fazla rahatsız etti açıkçası.

stannis-bolton savaşı

Sansa’nın birçok yerde duygusal olduğu ancak ilk sezonlardan itibaren diplomatik anlamda bir ilerleme katettiği bu sezonda daha net görüldü.Reek kimliğine sıkışmış Theon Greyjoy’u da kendisine sonunda yardım ettircek duruma getirdi ve kaleden mantıklı bir şekilde kaçtılar.En azından duvardan atladılar sonucu daha bilemiyoruz.

5-)Kuzey, Duvar, Yabanıllar ve Jon Snow

Sezonun en başarılı sahnelerinin gerçekleştiği yer Kuzey oldu bence.Sırasıyla alacak olursak Jon Snow‘un Stannis ile olan diyalogları ve yaşadığı çelişkiler iyi yansıtıldı.Her ne kadar Jon Snow kitaplarda daha heycanlı bir şekilde Gece Nöbetçilerinin Lord Komutanı oluyordu ama olsun, büyük bir eksiklik değil.Jon Snow, duvarın ötesindeki yabanıllarla anlaşma yapmaya gittiğinde, 5. sezonun en kaliteli sahnesine şahit olduk : Ak Gezenlerin saldırısı!

8. Bölümü izlediğimizde adamların paraya kıyıp istedikleri zaman güzel bir bölüm çıkardıklarını tekrar gördük.Ak gezenlerin ilk defa bu kadar kalabalık bir şekilde ekrana yansıdığı sahnelerde gerek dekorasyonlar gerek savaş sahneleri gerekse de efektler çok yerli yerinde kullanılmış.Özellikle o bölümde tanıdığımız 2 çocuk annesi olan yabanıl kendini seyirciye ısındırmadan da korkunç bir şekilde öldü.Çocuk ak gezenler hala bir ürpertmiyor değil.

cocuk akgezenler

Oradaki savaş güzel verilmiş, internette okuduğum bir bölüm değerlendirilmesinde de “Jon Snow’a gereksiz kahraman yüklemesi yapılmamış” tarzında bir yorumda bulunulmuştu.Tamamen hak veriyorum.Jon Snow da yusuf yusuf bir şekilde hayatta kalmaya çalıştı ve en sonunda Valyria çeliğinden yapılma kılıcı ile ak gezeni öldürünce kendisi de şaşırdı.Karakterlerin sahnelerdeki fiziki ve duygusal duruşları da çok yerli yerindeydi diyebiliriz.

Sadece bölümü sonradan arkadaşla değerlendirirken güldüğümüz bir nokta oldu.Kaç kişi farketti bilmiyorum ama en sonunda apar topar tekneyle karadan ayrılırken, karada olan dehşet verici görüntüyü umursamayıp, arkasını dönmüş bir şahıs vardı.Hani çok  net dünyanın en umursamaz insanı olabilir.

teknedekiadam game of thrones

Evet geldik yazının sonuna.Buradan 2 tür okuyucuya seslenmek istiyorum.Kitapları okumamış olanlar için sezon başları biraz sıkıcı gelmiş olabilir ama nihayetinde sezon sonuna doğru aksiyonun artmasıyla genel anlamda bu sezonun da sevildiğini düşünüyorum.Kitapları benim gibi önceden okumuş olanlar için biraz daha sancılı bir süreçti.Herşeyin kitaplardaki gibi güzel olmasını istedik ama olmadı, böyle olunca da en ufak şeylere bile sinirlendik.

Yukarıda yapmış olduğum eleştirilerde haksız olduğum birçok yer olabilir, bunları düzeltmek ve tartışmak sizin elinizde.Sezon ile ilgili düşüncelerinizi siz de yorum olarak belirtirseniz yazının zenginliği de o derece artacaktır 😉

Tek cümleyle özetlemek gerekirse : Bu sezon “Acısı, boğazımızı yaksa da vazgeçemediğimiz bir biber gibiydi” …

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın

dancing-tyrion

Share your thoughts