Hangi diziyi izlesem

Hangi Diziyi İzlesem Acaba ?

Dikkat ettim de insanların şu zamanda bir araya geldiklerinde konuştukları konular arasında büyük oranda “diziler” geçmekte ve sosyal çevrede mükemmel bir dizi tavsiye etme-alma ticareti dönüyor.Tabi burada konuştuğumuz dizi konusunu ben yabancı diziler olarak daraltmak istiyorum.Gerçi tam daraltmak mümkün değil zira kimse bana “git “Arka sokakları” izle, şu bölümü mükemmeldi ” diye bir tavsiyede bulunmuyor.Tanık olduğum tüm konuşmalar yabancı diziler çerçevesinde oluyor.Ben de zaten “Avrupa Yakası”ndan bu yana hiçbir Türk diziyi takip etmiş ya da izlemiş değilim.

Şimdi gelelim, ben böyle ortamlarda hangi dizileri tavsiye ederim, hangi dizileri öve öve bitiremem?

(Dizilerin IMDB sayfalarına gitmek için dizinin ismine tıklamanız yeterlidir)

1.Game Of Thrones

Hangi diziyi izlesem

George R.R. Martin” denilen, yazdığı karakterleri gözünü bile kırpmadan öldürebilen bir yazar tarafından yazılan “The Game Of Thrones” adlı kitap serisinden uyarlanan mükemmel bir diziden bahsediyoruz şuan.IMDB de en iyi diziler listesinde 3. sırada.Listede 3. sırada ama ilk 2 sırada belgesel olduğunu göz önüne alırsak şuan kral tahtında Game Of Thrones oturuyor.”Bu diziyi bilmeyen mi var, böyle anlatıyorsun” diye düşünenler varsa, cevabım “Evet”.Game Of Thrones’u bilmeden aramızda dolaşan, bizle aynı otobüse binen, aynı cafede kahve içen insanlar var 🙂 Bu diziye başlayınca zaten ilk sezonun sonunda niçin bu kadar özel olduğunu, yazarın kalemini kılıç gibi kullanarak karakterlerin kellesini nasıl kolayca uçurabildiğini, başrol oyuncularının diğer dizilerdeki gibi ölümsüz olmadığı, hatta her karakterin kendi içinde ana bir teması olduğunu göreceksiniz.

Diziye başlamayanlar kitap okumayı seviyorlar ise önce kitaplarını okusunlar.Diziyi izledikten sonra gaza gelip kitapları okumak yorucu oldu benim için.

Diziye başlamadıysanız, her gün spoiler riski ile karşı karşıya olduğunuzu unutmayın.

Diziye başlayacak iseniz, dizi hakkındaki görüşlerinizi ilk 6 bölüme kadar kendinize bile saklamayın.Beğenip beğenmediğinize 5-6 bölümden sonra karar verin.İlk 3 bölümü izleyip bir şey anlamayan, sonra benim ısrarımla 3-4 bölüm daha izleyip dizinin tadına varanlar oldu.Hanedan-Karakter sayısı fazla olunca ilk başta kafa karıştırıcı gelebilir.(Serinin 1. kitabına başlayıp ilk 50 sayfasında bırakan 2 tane kişi daha tanıyorum 🙂 ) 31 Martta çıkacak yeni sezonu büyük bir heyecanla bekliyorum..

2.Breaking Bad

Hangi diziyi izlesem

Bir kimya öğretmeni nasıl bu kadar “cool” olabilir diye şaşırıyor insan.Dizi ne hakkında diye soranlara verilen ortalama cevap şu : ” Bir kimya öğretmeni kanser oluyor, sonra uyuşturucu işine giriyor”.Ben Breaking Bad‘in böyle tarif edilmesini kaldıramam arkadaş.Breaking Bad dediğimiz dizi, daha çok karakter merkezli, olay değil.Bir insanın yaşadıklarını, hissettiklerini, psikolojik değişimlerini derinden ekrana yansıtan film tadında ve kalite kokan bir dizi.”İlk sezonlarda bazı bölümler sıkıcı ama” diye itiraz edenler olabilir ancak 5. sezona doğru artan aksiyon ile şuan EN İYİ DİZİ ! ( derecelendirme – IMDB )

3.Sherlock

Hangi diziyi izlesem

Sherlock Holmes modernize edilmiş versiyonu olan Sherlock dizisi karakter ve senaryosu ile film serisi gibi geliyor insana.Minimum 1.30 saatlik bölümlerü hiç sıkılmadan izliyorsunuz, sonra 1 sezonun toplam 3 bölümden oluştuğunu görünce içinizi bir üzüntü kaplıyor.IMDB ‘de diziler arasında 4. sırada gelen Sherlock ingiliz aksanını sevenler için de ayrı bir güzel.

4.Friends

Hangi diziyi izlesem

90’ların dizisi “Friends” adından da anlaşılacağı üzere yakın arkadaşların yaşadıkları eğlenceli olayları anlatıyor.Şimdi farkettim de izlediğim için bu anlamı çıkardım yoksa bir kelimeden dizi özeti çıkmaz.Friends’in en önemli özelliği bence “How I Met Your Mother” dizisinin atası olması.”HIMYM” izledikten sonra bu diziye başlayınca sanki “Friends”e haksızlık yapmışım gibi geldi.Bu dizinin ayrıcalıklarından birisi de HIMYM daki gibi Barney gibi bazı karakterler çok ön plana çıkarılmamış ve bu her karakteri daha da orijinal, sevilebilir ve gerçekçi kılıyor.20 dk lık eğlenceli bölümleriyle tavsiye ettiğim sitcomların 1 numarası…IMDB Sayfasında “siki dostlar” diye çevrildiğine bakmayın 🙂

5.How I Met Your Mother

Hangi diziyi izlesem

Yukarıda da belirttiğim gibi Friends benzeri bir sitcom ama tamamen de hakkını yemek olmaz.Bir Marshall, Lilly, Robin, Barney, Ted …Bunların yeri de ayrıdır bende.Bazı kişiler tarafından gereğinden fazla uzatıldığı yönünde şikayetler gelse de, herkes sonunu merak ettiği için takip etmemezlik yapamıyorlar.Yok çocuklarına acıyorum, kanepede aval aval babalarını dinliyorlar, Ted de bir türlü sadete gelemiyor…

6.Scrubs

Hangi diziyi izlesem

Fazla kişi tarafından bilinmeyen bu mükemmel ve eğlenceli dizi bir hastanedeki doktorların yaşadıklarını anlatıyor.20 dk lık eğlenceli bölümleri, doktorluk mesleğinin sanki böyle eğlenceli olabileceğini düşündürmüştü de sonra İstanbul’daki bir hastanede çalışanların ve doktorların surat ifadelerini görünce anladım öyle bir olay yok.Ama siz izleyin, kimse size tavsiye etmemiş olmamış olsa da buyurun ben kefil oldum diziye…

7.South Park

Hangi diziyi izlesem

Çizgi dizi olarak herkesin bildiği, bilmeyenlerin bile en azından karakterlerin neye benzediğini bildiği eğlenceli bir yetişkin dizisi South Park.

[quote align=”center” color=”#999999″]Oh my God, they killed Kenny, you bastards ! [/quote]

Dünyada yaşanan olayları, siyasetçileri, sanatçıları ve daha birçok kişiyi iğneleme yoluyla ele alan bu dizi eğlendirmesine eğlendiriyor ancak bazı bölümlerinde dini-milli değerlere yaptığı saygısızlıktan dolayı birçok kez de tepki almıştır ( bkn. Terörist uçağının üstünde Türk bayrağı olması )

8.Family Guy

Hangi diziyi izlesem

Peter Griffin ve Stewie gibi favori çizgi karakterleri içeren, “The Simpsons” çizgi dizisinin daha sansürsüz ve daha eğlenceli versiyonu.Diziyi izlerken alacağınız keyifin, yabancı kişiler ve olaylarla ilgili sahip olduğunuz bilgiyle doğru orantılı olacağını da belirtmek isterim. [divider scroll_text=””]Genel itibari ile en fazla tavsiye ettiğim ve sıkılmadan da izlediğim dizileri yazdın ve kısa bir özet geçmeye çalıştım.”Zevkler ve renkler tartışılmaz” sözünü yazmak zorunda hissettim, çünkü çok aşırı derecede övdüğüm diziler aynı önemi başka biri için arz etmeye bilir.O yüzden sizden ricam, listedeki diziler hakkında eklemek istediğiniz her hangi bir görüşünüz ya da listeye eklemek istediğiniz-çok güzel olduğunu düşündüğünüz bir dizi var is yorum bırakmayı unutmayın.

Sağlıcakla kalın, bol dizili günler…

1 Comment

Join the discussion and tell us your opinion.

En Başarılı Çizgi Dizi : Futurama | Enes Beşinci | Blogreply
28 Haziran 2015 at 21:45

[…] ne kadar daha önce izleyememiş olduğumdan dolayı bu diziyi, yazmış olduğum Hangi Diziyi İzlesem Acaba yazısına ekleyememiş olsam da, siz tavsiye ettiğim dizilerin baş sıralarında olarak […]

Leave a reply