Interrail Yapacaklara 15 Altın Tavsiye

Bu yaz yapmış olduğum Interrail gezisinden yola çıkarak sizlere uzun bir tavsiye yazısı yazdım.Interrail yapmayı düşünenler veya ne olduğunu merak edenler için yararlı bir yazı olması ümidiyle…

Interrail Nedir ? Nasıl Yapılır ?Interrail Bileti Nereden Alınır ?

Interrail Pass denilen bilet sayesinde belirli trenleri ücretsiz kullanılmasına ve Avrupa seyehatinin daha ucuz bir şekilde yapılmasına Interrail yapmak diyoruz.Farklı tarifeleri bulunan bu bileti birçok gar ve seyahat acentasından alabilirsiniz.Bu yazıdan bunlardan çok Avrupa gezisinden edindiğim tecrübeleri aktarmak ve tavsiyelerde bulunmak istiyorum.Dahada sıkıcı bilgi istiyorsanız verdiğim linke Tıklayın .

1.Tavsiye : Gezinin Uzunluğu

Geziye çıkmadan önce yaptığınız hesapların, gezi esnasında değişeceğini hesaba katmalısınız.Çünkü “beni bırakın ben 2 ay da kalırım Avrupalarda” diyen birisi gezinin ortalarında para sıkıntısı çekmeye, gezinin temposundan yorulmaya, evindeki düzeni ve rahatlığı özlemeye başlaması hiçte zor olmaz.Interrail’ın, başkalarının turlarla vs. yaptığı gezilerden farkının “daha eğlenceli ama daha yorucu “ olduğu gerçeğini unutmamalısınız.Gezi esnasında yaşayabileceğiniz “tatlı” zorlukları ilerleyen tavsiyelerde göreceksiniz.

Biz 22 günlük ( 10 flexi ) biletimiz ile tam tadında bir Avrupa gezisi yaptık.Açıkçası ne daha kısa ne daha uzun olmasını isterdim.

2.Tavsiye : Doğru Rota

Gezi öncesi yapılması gereken önemli noktalardan birisidir rota belirlemek.Çizeceğiniz rota her halükarda değişebilir ama en azından hangi bölgeleri gezeceğinizi iyice belirlemelisiniz.Arkadaşlarınızla gidiyorsanız ve gitmek istediğiniz şehirler birbirinden uzak ise, arada geçireceğiniz uzun tren yolculuklarını da hesaba katmalı, harita üzerinde parmağınızı oynatarak “şuradan şuraya 1 günde gidersek tamamdır” dememelisiniz çünkü olmuyor.O yüzden gideceğiniz ülkeler birbirine çok uzak olmasın, günleriniz trenlerde geçmesin ya da günleriniz tren de geçmesin diye ekstra bir uçak bileti almak zorunda kalmayın (bkn. başıma gelenler) 🙂

3.Tavsiye : Doğru Çanta ve Çanta İçeriği

Gezide kullanacağınız çantanın, turist çantası dediğimiz (60 -80 lt) sırt çantalarından olması gerektiğini her ihtimale karşı hatırlatmak istedim.Bu çantaları alışveriş merkezlerindeki çantacılarda bulabilirsiniz, hiç olmadı Eminönü’ndeki Mercan yokuşuna gidin.Bulmadan dönmezsiniz.Seçeceğiniz çantanın omuzluk ve bel kısımlarının ayarlanabilir, sağlam ve yumuşak-rahat yapılı olmasına ne kadar önem verirseniz, gezi esnasında o kadar rahat edersiniz.Ben 70 lt lik bir çanta almıştım, gayet kullanışlı ve yeterli gelmişti.Normal bir sırt çantanızı da, alacağınız 60-70 lt’lik çantanızın içine koymayı unutmayın.Şehire vardığınızda büyük çantayı hostelde ya da garlarda bulunan kilitli dolaplara koyabilirsiniz.Daha küçük çantanızı da şehirde dolaşırken kullanırsınız.Normal okul çantası büyüklüğünde bir sırt çantası, taşıdığınız ağırlığı arttırmaz ama vakti geldiğinde 10 kilo ağırlık taşımak zorunda kalmazsınız ( Benim çantam gezi sırasında ortalama 11 kilo idi 🙂 )

Çantanıza koymanız gereken önemli malzemeler :

 • Demir Çatal ( Gezi esnasında hem nutella hem de konserve besinlerini tüketirken “iyi ki almışım” dediğim 1. nolu araç.Siz de yanınıza alın rahat edin 🙂 )
 • Buzdolabı Poşeti ( Kirli çamaşırlarınız ve aklınıza gelebilecek her hangi birşey için kullanışlı olabilir)
 • Asma Kilit ( Birçok hostelde, dolaplarda asma kilit bulunsa bile, tedbirli davranmak isteyenler alabilir)
 • Boyuna asabileceğiniz ve içine pasaportunuzu koyabileceğiniz bir cüzdan ( Tüm parasını nakit olarak taşıyanlar için ( bkn.ben) çok önemli bir tedbir)
 • Terlik ( Geceleyin dışarıda uyurken hem daha rahat hem de duş alırken kullanabileceğiniz bir terlik alın)
 • Yanınızda pasaport-uçuş biletleriniz gibi önemli evrakların fotokopisini bulundurmanız beklenmedik durumlarda çok önemli olabilir !

“Yanınıza almayı düşündüğünüz kıyafetlerin yarısını, paranın ise iki katını alın !”

Çanta harici yanınıza uyku tulumu alırsanız dışarıda yatacağınız zaman çok rahat edersiniz.Dışarıda kalmak mı ? O konuya da ileride değineceğim 🙂

4.Tavsiye: Grubunuz Kalabalık Olmasın !

Birçok kişi böyle bir geziye tek çıkmaktan ziyade, başkaları ile çıkmak ister.Bunun sebepleri daha önce gitmediyseniz taşıdığınız kaygılar, yabancı dili iyi bilmemeniz, daha fazla eğlenmek istemeniz, vs.. olabilir.Bu sebeplerin bir çoğuda makul görülebilir.Ancak beraber yola çıkacak olan kişi sayısı arttıkça gezi esnasında zorluklar patlak verebilir.

4 veya daha fazla kişi ile gidilmesi durumunda karşınıza çıkabilecek durumlar:

 • Kafanıza esen yerde uyuyabilirsiniz, endişelenilecek bir durumla karşılaşma ihtimaliniz azdır.Hani mevzu çıksa bile rahatsınız 🙂
 • Yanınızda rahatlıkla konuşabildiğiniz insanların olması hem geziyi daha eğlenceli hem de daha kolay geçirmenizi sağlar.
 • Gezilecek yerlerden tutun, yemek yenilecek yer ve zamana kadar bir çok konuda karar vermek daha da zorlaşır.
 • Gezi esnasında başka insanlar ile tanışma fırsatınız zaten yanınızda olan arkadaş çevrenizden dolayı azalabilir.Hiç kimseyle tanışamazsınız demiyorum !
 • Hostel – hotel rezervasyonlarında uygun oda bulma ya da aynı oda da kalma ile ilgili sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Tek başınıza Interrail yapmak; (tek gidenlerin tecrübelerinden yola çıkarak) çevrenizdeki insanlarla dialog kurmanızı daha kolaylaştırır,  size özgüven adına çok şey kazandırır, yanınızda kimse olmadığından dolayı kafanızın estiği yere gidebilirsiniz.Aslında tek başına yolculuk yapmak dışarıdan bakıldığı gibi zor birşey değildir.

4 kişilik bir arkadaş grubu olarak eğlenerek yaptığımız Interrail gezisinin son 5 günü gruptun ayrıldım; Florensa, Venedik ve en son Innsbruck‘a gittim.Bu zaman zarfı içerisinde de Florensa’yı mükemmel bir performans sergileyerek gezdim, kafamın estiği birçok müzeye girdim.Diğer arkadaşlarımın bu müzeye girmek istedikleri ile ilgili düşünmek zorunda kalmadım.Venedik’te 8 tane Türk ile tanıştım.Geceleyin garın dışında uyumak hem daha rahat hem daha eğlenceli oldu.Son olarak tek başınıza gezerken başınızdan geçenlerin yeri daha bir ayrı oluyor.O yüzden Interrail gezisine sizinle birlikte gelecek birisini arıyor da bulamıyorsanız, elinizde imkan varken geziye tek başınıza çıkabirsiniz.Gezi esnasında kesinlikle birileri ile tanışır hatta birçok ülkeyi onlar ile gezebilirsiniz.

5.Tavsiye: Kredi Kartı Bulundurun !

Gezi öncesinden kalacağınız tüm hostel ya da hotellere rezervasyon yaptırabilmeniz gibi bir durum, rotanızın her an değişebilme ya da tren bileti bulamamanız durumda mümkün olmayacaktır.Bu yüzden gidiş ve dönüş tarihine yakın zamanlar için rezervasyon yaptırabilseniz de diğer zamanlar da bir-iki gün öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekecektir.Rezervasyon için de hotellerin kredi kartı bilgilerini istediklerini göz önüne alırsak grubunuzda bir kişide mutlaka kredi kartı bulunmalı.

Rezervasyonları aşağıdaki sitelerden yapabilirsiniz :

 

6.Tavsiye: Akıllı Telefon Hayat Kurtarır.

Yukarıda bahsettiğim hostel rezervasyonlarını ücretsiz WI-FI noktalarını kullanarak her zaman akıllı telefonlardan yaptık.Rezervasyon yaptırmanın yanı sıra yol tayininde, tren saatlerini öğrenmede, haberleşmede olmazsa olmazlardan birisi akıllı telefon.Tek başına geziye çıkacaklar, eğer akıllı telefon kullanmıyorlarsa mutlaka almalarını tavsiye ederim.

MUTLAKA indirmenizi tavsiye ettiğim Rail Planner adlı uygulamayı her gün kullandık.Gitmek istediğiniz yerlere nasıl, hangi trenlerle gidebileceğinizi, trenlerin içeriklerini, rezervasyon zorunluluğu olup olmadığını, nerede aktarma yapmanız gerektiğin gösteren bu uygulamanın bazı fonksiyonları da internet bağlantısına ihtiyaç duymadığı için rahatlıkla kullanabiliyorduk.Rail Planner adlı android uygulamasını indirmek için TIKLAYIN !

Gittiğiniz şehirde sizlere gezilecek yerler ile ilgili birçok tavsiye bulunabilecek uygulamalardan birisi olan TripAdvisor uygulamasını indirmek için TIKLAYIN !

7.Tavsiye: Dışarıda Uyumaya Kendinizi Hazırlayın !

Önceden hiç dışarıda uyumamış biri olarak, gezinin ortalarına doğru garlarda ya da sokaklarda uyumak çok normal bir hal almıştı.Eğer garda ya da garın hemen dışında uyuyor iseniz endişelenmenizi gerektirecek herhangi birşey olmaz.Ama alabileceğiniz önlemleri söylemek gerekirse: Pasaportunuzu paranızı boyun cüzdanında tutun ve giysinizin altına alın.Telefonunuzu daha güvenli olması açısından çantanızda tutabilir çantanızı da kucaklayarak uyuyabilirsiniz.Kasmanıza gerek var mı? O kadar dışarıda uyuduktan sonra bence yok.Ama eğer Bruge gibi geceleri süper soğuk olan bir yerde uyumayı düşünüyorsanız, garın içerisinde yatsanız dahi, her yarım saatte bir uyanmayı, ve tir tir titremeyi göze almanız gerekiyor ( bkn. Başımıza gelenler).

8.Araştırma Yapın !

Gitmeyi planladığınız yerleri, gitmeden önce araştırırsanız benim gibi Collesium’da yaşlı turist gruplarının rehberlerine kulak kabartmak zorunda kalmazsınız.Bir şehirde fazla kalmayacaksanız ( Interrail yapıyorsanız fazla kalma şansınız zaten pek olmuyor), o şehirin en önemli yerlerini bilmek gezinizi daha verimli yapabilir.

9.Günlük Tutun

Gezi esnasında yaşadığınız maceraları bir deftere yazmanız, Interrail gezinizi daha bir ölümsüz yapacaktır.Geziden iki ay sonra bile neler yaşamışım diyebiliyorsam defteri okurken, 4-5 yıl sonra okuduğumda neler hissederim kim bilir…Zaten trende yolculuk yaparken bol bol vaktiniz olacak, bu vaktin bir kısmını “seyahatname”nizi yazmaya ayırmanızı tavsiye ederim.

10.Yabancı Dilinizi Geliştirin

Eğer tek başınıza çıkıyorsanız ve ingilizce seviyenize güvenmiyorsanız, bir an önce yabancı dilinizi geliştirmeye bakın.Bilet işlemlerinden, insanlarla tanışmaya kadar her yerde kullanmanız gerekecek bu dili ortalama bir şekilde öğrenip Avrupa gezisi yapmak daha mantıklı ya da ingilizce bilen birisiyle çıkın yolculuğa…

11.Uyanık Olun

 • Marketlerden alışveriş yapın
 • 0.5 lt yerine 1 ya da 1.5 litrelik su taşıyın
 • Roma gibi bol çeşme bulunan yerlerde boş yere suya para vermeyin
 • Aldığınız suyun gazlı su olmadığına dikkat edin
 • Venedik gibi bir yerden 3 £ ‘ya su alırsanız, kendinize fazla yüklenmeyin (bkn. başıma gelenler)

 

12.Fotoğraf & Videolarınızı Yedekleyin

Eğer telefonunuzun hafızası yeterli değilse çektiğiniz fotoğrafları internet üzerinden yedekleyin.Kalacağınız hotel ya da hostel gibi yerlerde mutlaka wireless vardır.”Dropbox” ya da “Google Drive” programlarını kullanarak hesabınıza yükleyebilir, yüklediğiniz fotoğrafları telefonunuzdan silerek kullanılabilir hafızayı arttırabilirsiniz.Türkiye’ye geldiğinizde benim yaptığım gibi internet üzerinden yedeklediğiniz fotoğrafları bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Dropbox uygulamasını indirmek için TIKLAYIN (Android)

Google Drive uygulamasını indirmek için TIKLAYIN (Android)

13.Tourist Info.’lara Uğrayın

Bir şehre gider gitmez en yakınınızdaki Tourist Information denilen yere gidin.Şehrin merkezinde, garların içerisinde rahatlıkla bulabileceğiniz bu ofislerden ücretsiz olarak haritanızı aldıktan sonra, şehirle ilgili bilgilerin olduğu kitapçıklardan isteyin.Bunların haricinde o bölgede yapabileceğiniz aktiviteler ile ilgili broşürlere mutlaka göz gezdirin.Aklınıza takılan herhangi bir konu hakkında da yardım alabileceğiniz bu yerler, trenden iner inmez kapısına koştuğum yerdir.

14.Süprizlere Açık Olun

Spontane gerçekleşen olaylara sıcak bakın.Bruge’a gece vakti vardığımızda sırtımızda çantalar ile kalacak bir yer arıyorduk ancak tüm yerler doluydu.Umutsuz bir şekilde yürürken Fast Food dükkanındaki adam bize seslendi.Orada tanıştığımız dükkan sahibinin Türk çıkması ve çantalarımızı dükkana bırakabileceğimizi söylemesi, bizde tarif edilemez bir mutluluğa neden oldu.(ilk başlarda biraz tedirgin olmuştum ama sonra yersiz olduğunu farkettim)

Paris’te Kürt birisinin Pazar günü bize nasıl yardım ettiğini, arabasıyla açık market aradığımız zamanı hatırlayınca bir mutlu oluyorum.

Müzelere girişte öğrenci olduğunuzu söylediğiniz zaman hiçbir işe yaramadığını görünce sizde şaşıracaksınız.Öğrenci indiriminin sadece AB ülke vatandaşları için geçerli olduğunu öğrendiğimizde hafif bir sinirlenmedik değil.Tabii bazı personellere İstanbul’da öğrenci olduğunuzu söylesiniz dahi anlayamayabiliyor 🙂 (bkn. Başımıza gelenler)

15.Tanıdıklarınızla İrtibata Geçin

Yapmış olduğumuz gezinin sonlarına doğru gruptan ayrıldıktan sonra diğer 3 arkadaş Almanya’da tanıdık birisinin yanına gitmişlerdi ve dediklerine göre de çok rahat etmişler.Bende Venedik‘ten sonra Avusturya‘daki akrabalarımın yanına geçtim.Hem özlem gidermek, hem ev yemeği yemek, hem de yorucu gezinin sonlarına doğru biraz dinlenmek için tavsiye ettiğim olaydır.İyi ki gitmişim.[divider]

Gezinin son günlerinde Türkiye’yi, Türk yemeklerini, rahat yatağınızı ne kadar özlediğinizi anlatamam.Şahsen ben İstanbul’a döndüğümde bir hafta evden dışarı adımımı atmak istemedim.Hatta bir kaç kere “bilet verseniz bile, şuan Interrail yapmam” da demişimdir geziden sonraki bir ay içerisinde.Ama bu yazıyı yazdıktan, yaşadığım anıları tekrar hatırladıktan sonra tekrar bir Interrail yapma hevesi doğdu içimde.Geziye çıkıp çıkmamakla ilgili fazla kafa yormayın, hazırlıklarınızı hızlıca yapın, tek yada bir kaç arkadaşınızla yollara koyulun.Bu gezi hayatınızda unutmayacağınız anılara ev sahipliği yapacaktır.

Bu yazı umarım Interrail yapacaklara, kararsız olanlara, ya da Interrail’ın ne olduğunu bile bilmeyenlere yararlı olmuştur.Kafanızda bazı konularda hala soru işareti, ya da yazmayı unuttuğum bazı noktalar var ise lütfen yorumlarda belirtin.Elimden geldiğince yardımcı olacağım.Umarım iyi bir Avrupa seyahati yaparsınız …

Sağlıcakla Kalın…

17 Comments

Join the discussion and tell us your opinion.

burakreply
17 Eylül 2013 at 00:33

Haci zaten gitmek istiyoz sende iyice gaza getiriyon bizi 😀 bak sende bi daha gitmek istiyomuşun gel beraber gidek 😀 neyse şu okulu halledem bi ben seni gene sıkıştırırım bu konu için 😀

Enes Beşincireply
17 Eylül 2013 at 00:59
– In reply to: burak

Ne demek, Doğu Avrupa yarım kalmıştı bizim gezide.Güzel olur 😀

Oğuzhanreply
28 Ocak 2015 at 14:18

Açıkcası ben tek başıma gitmek istiyorum (1ay veya 15 gün, flexi olayı planıma göre olacak), ne kadar dikkat etsekte para konusunda kuşkum var, Western Union gibi kuruluşların yaygınlığı bize yardımcı olur mu veya banka kartı gibi istediğimde para çekebilir miyiz? Yanımda olacağına başka yerde olsun içim rahat olur. 1ay olursa batı ile Doğu Avrupa yı sentezlemek istiyorum bunun için bilet harici harcamalar ne kadar olur(en düşük ile orta düzey harcama yaparsak)

Doğru düzgün gidip kimsenin pişman olmaması da beni teşvik ediyor hu işe 🙂 gidiyorum arkadaş kimse tutmasın beni

Enes Beşincireply
3 Şubat 2015 at 02:46
– In reply to: Oğuzhan

Bizim interrail grubumuzda parasını kart ile çeken arkadaşlar da vardı.Para çekme işlemi için kesilen miktar biraz moral bozucu ancak bunun yanında daha rahat gezme imkanı sunuyor diyebilirim.1 aylık ortalama bir gezi masrafının da 1.000 – 1.500 euro olacağını düşünmekteyim ( Bu rakamların kişiden kişiye çok kolay bir şekilde değişebileceğini unutmamak lazım )
Şimdiden iyi yolculuklar:)

yıldızreply
3 Ağustos 2015 at 15:31

Bilgileriniz çok iyiydi Teşekkürler . Biz de gaza geldik valla bizde gitmek istiyoruz. 🙂

Enes Beşincireply
3 Ağustos 2015 at 16:00
– In reply to: yıldız

Şimdiden iyi yolculuklar dilerim 🙂

Elifreply
24 Ocak 2016 at 17:19

Merhabalar,
Açıkçası interrail için beraber gitmeye bir türlü arkadaş bulamıyordum. Herkesle de yola çıkılmaz sonuçta. Yazınızı okuduktan sonra tek başıma gitmek konusunda daha da gaza geldim. Hazırlıklara başladım ve yazdığınız şeyleri not aldım. Çok faydalı bilgiler vermişsiniz, deneyimlerinizi de paylaştığınız için ayrıca teşekkür ederim. Kafamdaki çoğu soru işaretine cevap buldum.

busereply
6 Şubat 2016 at 17:47
– In reply to: Elif

Eliff bul beni beraber gideliiim 🙁 buseren34@hotmail.com ben de arkadaş bulamamaktan muzdaribim

İremreply
14 Mayıs 2016 at 23:33

Merhaba ben daha önce İtalyaya ve Fransaya gitmiştim, yani interrail deneyimi benim ilk yurt dışı deneyimim olmayacak. Ne kadar da kadın erkek eşitliğini savunan biri de olsam bir kız olarak yalnız olmaktan korkularım var. Birde yalnız canım sıkılır diye endişe ediyorum çünkü hergün birilerine güvenip arkadaşlık kuramam ya. Endişelerim var. Büyük bir açıklıkla deneyimlerinden de faydalanarak bana cevap verirsen, çok sevinirim

Enes Beşincireply
16 Mayıs 2016 at 19:48
– In reply to: İrem

Merhaba,

Öncelikle konu ile ilgili tamamen kişisel olan gözlemlerime dayanarak cevap verebilirim ve bunların da doğruluk ve tutarlılığı tartışmaya elbet açıktır. Avrupa genel olarak, insanlar için güvenli bir yer. Eğer her gece motel gibi yerlerde kalacaksanız ve kalacağınız yerin yorumlarına online olarak bakıp öyle karar verecekseniz güvenlik konusunda pek endişeniz olmasın. Garlarda uyumak için de ülke ve şehrin durumuna da bakmak lazım. Paris, Marseille gibi şehirlerde dışarıda uyumayın mesela. Tek başına çıkıp sıkılma durumuna gelince de, bu konu kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. Birçok kişinin tek başınıza geziye çıkın tavsiyelerini duymama rağmen, tek başına çıkmış bir kişinin de “keşke tek başıma çıkmasaydım, yanımda birisi olsaydı” tarzında bir pişmanlığını da duymadım….

ahmetreply
12 Haziran 2016 at 04:45

Bilgiler için teşekkür ederim öncelikle.3 arkadaş interrail yapıcaz 14 temmuz tarihinde başlıyor. çok önemli bir sorum olucak.sabah booking üzerinden 8 şehirde hostellerde rezervasyon yaptım.ama kullandığım kredi kartı iptal bloke olmuş bir kart.yine de kart numaramı onayladı bütün hosteller.8 hostele de rez. gerçekleştirmiş oldum.yarım saat sonra 3 hostelden mail geldi , kredi kartınız geçersizdir rez. iptal olmamıştır 24 saat içerisinde güncelleyin şeklidinde bir mail geldi. rezervasyonum iptal olmadan onların çıktılarını alsam göndersem vize için bir sıkıntı olur mu? yada gerçek kredi kartı kullansam sonradan iptal edilebilir bir hostel için herhangi bir sorun olur mu iptal ettiğim taktir de para çekilir mi?

Enes Beşincireply
4 Temmuz 2016 at 01:49
– In reply to: ahmet

Vize işlemleri için göstermelik yapılan bookinglerin, çıktılarının alındıktan sonra iptal edilmesi genelde sıkıntıya yol açmaz diye düşünüyorum. Vize almak istediğiniz yer sıkı bir araştırma yapmaz ise verdiğiniz kağıtlar yeterli olacaktır. Durumun görevliden, vize alınacak ülke ve ajansa ve şans faktörlerine bağlı olduğunu lütfen unutmayın 🙂

Metinreply
4 Ağustos 2016 at 11:59

22 günlük sınırsız geçiş bileti alıcam diye düşünüyorum sizce uygun mudur ? 30 ülke var diyelim 30 ülkenin 30unuda gezebiliyormusun bu süre zarfında ? Trenle gidilen ülkeler arası zaman nasıl ? 30 ülke diyip her güne bir ülke olur mu ? Biraz çok biraz da garip sorular oldu ama önemli diye düşünüyorum cevap alabilirsem teşekkür ederim 🙂

Enes Beşincireply
11 Ağustos 2016 at 20:44
– In reply to: Metin

22 günde 30 gezmek isterseniz zaten her ülkeye 1 gün düşmüyor. Bunun yanı sıra bu kadar kısa sürede fazla ülke gezmek, o ülkeleri çok ama çok yüzeysel olarak gezmek anlamına geliyor (gezebilirseniz tabii:)). Ayrıca tren yolculukları gezeceğiniz ülkelere sonrasında da gideceğiniz şehirlere göre değişiklik gösterir ve rotanızı bilmeden de konu hakkında genel bir yorum yapamam. İyi yolculuklar…

Denizreply
17 Eylül 2016 at 18:39

Merhaba 2 yıl sonra 18 yaşında olacağım ve bu yıl yarıyıl tatilinde 20 günlük bir almanya fransa italya ispanya turu yapmak istiyorum ancak uçakla yaptığım takdirde benim için çok maliyetli oluyor muvafakatnameyle tek başıma interrail yapabilir miyim? (fransa ve almanyada kalan aile üyelerim var)

Enes Beşincireply
2 Ekim 2016 at 16:54
– In reply to: Deniz

Yaş durumunuzla ilgili resmi kuralları tam olarak bilmesem de yaşınızın Interrail için bir sıkıntı oluşturacağını düşünmüyorum. Fransa ve Almanya’dan vize alırken aile üyelerinizin olması vs. işlemlerinizi hızlandırabilir.

Atillareply
8 Ekim 2016 at 01:06

merhaba, seyahat sırasında yapılan ülke değişikliklerinde her ülkede pasaport kontrolleri yapılmakta mı? Her ülkeye giriş çıkışlarda ayrı ayrı işlem mi görmekte pasaportlar? Orada ki işleyiş ne şekildedir. tşk.

Leave a reply