Kara Kule Yolculuğunun Sonu

Siyahlı adam çölde kaçıyordu.Silahşör de peşindeydi…

Tarih 19.09.2008…Elime ilk geçen Stephen KingKara Kule romanı “Kule” ismindeki serinin 7. kitabıydı.Kitabın içindeki illustrasyonların beni etkilemesi ile okumaya heveslendiğim bu serinin 7. kitabını bugün yani 08.10.2014 ‘te, 6 yıl sonra bitirmiş bulunmaktayım.6 sene boyunca ara ara okuduğum bu seri bitince kendimi bir boşlukta hissetmedim değil.Çünkü ne zaman hangi kitaba başlamam gerektiğine dair bir kararsızlık içinde olsam, B planı olarak Kara Kule serisine devam etme durumum vardı.Artık yok.

Seriyi uzun zamandır okuduğum için aklımda kalanlar; kitaplarda geçen olaylardan çok, serinin üstümde bıraktığı hisler.Bundan dolayı kitap incelemesi yapamayacağım.Genel anlamda Kara Kule serisinden bahsedecek olursam…yok olacak gibi değil.Hikaye o kadar derin ki kısa cümleler ile özetlemeye kalksam beceremeyeceğimden korkuyorum.Ama bu seride birbirine bağlı evrenler içinde yaşanan macera, dostluk, ölüm ve en önemlisi kuleye uzanan bir yolculuğa şahitlik edeceksiniz.Kule nedir sorusunun cevabı ise : “Kule herşeydir, herşey kuleye uzanır, herşey kuleye çıkar” gibi ucu açık bir cevap vermek durumundayım.

Kara Kule serisi ile gerçek bir okuru olduğum Stephen King’in en çok hoşuma giden özelliği, kendisini hikayenin içine katmasıydı.Oluşturduğu karakterlerin hikayedeki Stephen King ile olan diyalogları ve ilişkileri yoğun bir ilgiyle okuduğum bölümlerdendi.

kara kule kitaplar

Silahşör, Çorak topraklar, Üç’ün Çekilişi, Büyücü Ve Cam Küre, Calla’nın Kurtları, Susannah’ın Şarkısı ve Kule… Unutamayacağım bir serüveni barındıran ve kitaplığımda baş köşeyi süsleyecek olan kitaplarım…

Ben burda kendim çaldım kendim oynadım.Bu yazıyı anlayacak kişilerin çok olmadığını bilsem de Kara Kule serisinin sonuna gelmek benim için önemli bir andı.Yazı bazılarına sıkıcı gelmiş olabilir ancak bu kadar kişisel yazılarımın da çok nadir olduğunu belirtmek isterim.

İsteyenler çizgi romanına da göz atabilir ama 4,250 sayfalık serinin çizgi romana uyarlanması, bir dosyayı binlerce kez sıkıştırmak gibi olsa gerek.( Wikipedia linki )

İnternette gezinirken 4 ve 5. kitaplar arası için flashback içerikli bir hikaye daha yazmış Stephen King.Daha yeni haberim oldu, umarım bu yeni çıkardığı ara hikayeyi de en kısa sürede okurum… ( Wikipedia linki )

Serinin başlangıç ve bitiş cümleleriyle bu yazımı sonlandırıyorum.Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Siyahlı adam çölde kaçıyordu.Silahşör de peşindeydi…

 

Share your thoughts