Kral Katili Güncesi 1. ve 2. Gün – Patrick Rothfuss

Stephen King’in Kara Kule serisi ile ilgili yazdığım blog yazısını Facebook’ta paylaştığıma çok memnun kaldım.Çünkü blog yazısı vasıtasıyla mükemmel bir kitap serisi tavsiyesi aldım : Kral Katili Güncesi !

Kitabı almadan önce yaptığım klasik internet araştırmasında bir tane bile olumsuz yoruma denk gelmemiş olmam ve serinin Yüzüklerin EfendisiHarry Potter gibi ün salmış seriler ile kıyaslanması daha almadan kitabın değerini gözümde büyütmüştü.

Kral Katili Güncesi 1.Gün ( 1. kitabı) ; Rüzgarın Adı ‘ nı aldığımda günün en keyifli geçen zamanları metroda kitap okuduğum zamanlar olmaya başladı.Sadece yollarda okuyarak 17 günde bitirdim ve çok memnun kaldım.Kitabın üstünde “1.Cilt” yerine “1.Gün” diye yazmasına ilk önce anlam verememiştim.Ancak kitapta ilerledikçe, kitaptaki kahramanın 3 gün boyunca kendi hikayesini anlatacağını ve bu ilk kitabın da bu hikayenin 1. günü olduğunu gördüm.Demekki önümde en az 2 kitap vardı ve bu durumdan mutlu olmamak elde değildi 🙂

Yazarın kaleme aldığı bu mükemmel fantastik romanda Kvothe adında bir kahramanın hayat hikayesine konuk oluyoruz.Normal insanlardan çok daha yetenekli, çok daha zeki ve çok büyük şeyler başarmış olan Kvothe ; Japon mangalarında güçsüz başlayıp, olağandışı güçlenen klişe ana karakterler gibi göze batmıyor.

Patrick Rothfuss ilk kitabı : “Rüzgarın Adı” nı 7 yılda tamamlamış.Acele etmeden, kaliteden ödün vermeden…Kitapta olayların akıcılığı, duyguların ve kişilerin betimlemelerine bakınca yazarın ne kadar kaliteli bir eser ortaya koyduğu anlaşılıyor.

Serinin 2. kitabı : “Bilge Adamın Korkusu” nu kitabevinde sorduğum zaman “Şu kalın kitabı mı soruyorsun” cevabıyla karşılaştım.O zamana kadar gördüğüm en kalın kitabı elime aldığımda aklımdaki düşüncelerden biri böyle kalın bir kitabı hergün yanımda taşımanın biraz zor olacağıydı.Diğer düşündüğüm şey ise daha fazla hikaye ile daha uzun soluklu maceralara yelken açacağım oldu.Kitabevindeki kasiyerin doğru tahmin ettiği  “Bu kitap sana 1 ay yeter” sözünü de buraya eklemeden geçemem.1140 sayfalık kitabı metroda okurken insanların merak dolu bakışlarını üstümde hissetmeye alıştığımda kitap zaten bitmişti…

Kral Katili Güncesinin 2. kitabını 27 günde bitirdikten sonra ilk işim internetten bir sonraki kitabın çıkış tarihine bakmak oldu ve o zaman seri okumanın kötü tarafını hatırladım.

Bir sonraki kitabın çıkmasını beklemek…

Ben bir sonraki kitabın çıkmasını beklerken çevremde bu kitabın reklamını yapmaya devam edeceğim.ilk durağım da burası olsun.

Bu yazıyı okuyan, fantastik kurgu seven, hayatın streslerinden uzaklaşıp orjinal bir karakter olan Kvothe’ın hikayesine şahit olmak isteyenlere bu kitapları şiddetle tavsiye ediyorum.Bana tavsiye edene de burdan teşekkür etmeden yazıyı sonlandırmak olmaz 🙂

Patrick Rothfuss ‘un Bloguhttp://blog.patrickrothfuss.com/

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın …

 

2 Comments

Join the discussion and tell us your opinion.

Okudum : Sessizliğin Müziği | Enes Beşinci | Kişisel Blogreply
12 Mayıs 2015 at 21:39

[…] 2 kitabı, Rüzgarın Adı, Bilge Adamın Korkusu ile ilgili yazdığım yazıyı okumak için BURAYA […]

Hüseyin Düverreply
14 Şubat 2016 at 20:32

Çok hızlıca bitirdim iki kitabı da. Karakterlerin hepsine ayrı ayrı bayıldım. Özellikle Kvothe’nin hayatına girmiş kadınlar ayrı bir güzel.

Leave a reply