Microsoft Yaz Okulu 3. Hafta

11.Gün – 17 Ağustos

2 Hafta ! Özellikle 2. haftanın ne kadar hızlı geçtiğini anlatamam. Önümüzdeki 2 hafta da hızlı geçecek gibi görünüyor. Öyleyse sıkı tutunun !

Haftaya başlamadan önce Cumartesi günü Microsoft ofisinde projelerimize dayalı bir eğitim olduğunu ve Pazar günününde yetiştirmem gereken diğer işlere gittiğini söylemem gerek. Haftasonunun geldiğini anlamadan, doğru düzgün dinlenemeden 3. haftaya da başlamış olduk.

İlk konuşmacı Capital, Ekonomist, Ceolife gibi dergilerde editörlük yapmış olan Rauf Ateş oldu. Kendi kariyer hayatının yanı sıra, Vehbi Koç, Hüsnü Özyeğin, Steve Jobs gibi kariyerinde başarılı insanların hayat hikayelerine de değinen Ateş, girişimcilikte, karşımıza çıkan şansları doğru şekilde kullanmamızın çok önemli olduğunu belirtti.

engin polat yaz okulu microsoft

Cumartesi günü de bizimle olan Engin Polat, bugün öğle öncesi ve sonrasında uygulamalı kodlama dersi verdi. Visual Studio 2015 kullanarak yazdığımız uygulamaların daha iyi ve responsive bir tasarıma sahip olması, farklı cihazlarda düzgün çalışması gibi önemli noktalara değindi.

Gözlerimdeki kızarıklıktan dolayı anlatılanları çok iyi gözlemleyemesem de şunu söyleyebilirim ki Engin Hoca şuana kadar Yaz Okulunda ders vermiş eğitmenlerin en iyileri arasında.

Günün son konuşması ise Arzu Akduran oldu. Konuşmasındaki amacının bize birşeyler vermekten çok, konuşmanın bitiminde aklımızda sorular bırakmak olduğunu belirtti. Sistemik liderlik kavramından bahsederken, bunun için önemli olan 4 elemanı söyledi :

 • Emotions – Duygular
 • Mind – Akıl
 • Spirit – Ruh
 • Body – Vücut

Son zamanlarda bu 4 unsur içerisinden sadece akla odaklanıldığını, diğer elemanların göz ardı edildiğini söyleyen Akduran, insan hayatında duyguların, ruhun ve vücudun ihmal edilmemesi gerektiğini vurguladı.

12. Gün – 18 Ağustos

Güne VeriPark Genel Müdürü Aslı Derbent Özkan’ın konuşması ile başladık. Veripark’ın Veri
Branch, Veri Touch, Vericash, Sharepoint Portal, Sadakat Yönetimi Çözümleri, Mobil Çözümler, Ödeme Geçidi ve Kart Saklama Çözümleri gibi uygulamaları hakkında bilgi almanın yanı sıra, Aslı Özkan’ın kişisel tecrübelerini de dinledik.

microsoft açık akademi yaz okulu 2015 fotoğraf

Günün teknik eğitimleri Engin Polat ile devam etti.Azure Storage, Web Services ağırlıklı uygulamalı eğitim sonrasında ise daha farklı bir konuşma bizleri bekliyordu. Biz en iyisi söyleşi diyelim.

Teknolojik haberleri bizlere ulaştıranlardan olan Fatih Sarı, Serhat Ayan ve Savaş Önemli ile söyleşi yapıldı. Behice Funda‘nın yönettiği söyleşide aldığım notlardan bazıları :

 • Hem içerik üretebilen, hem pazarlama yapabilen yani işin her tarafından biraz anlayan birisi (growth hacker) olmamız girişimcilikte önemli bir avantaj olabilir.
 • Fikirler bir anda zihinlerimizde oluşmadığı için çevremizdeki yenilikleri takip etmeli, gazete veya internet üzerinden teknoloji haberlerini okumalıyız.
 • “Girişimcilikle ilgili konuşmalarda hep başarı hikayelerinin anlatılmasının yanı sıra başarısızlık öykülerine de yer vermeliyiz” – Savaş Önemli
 • Farklı disiplinleri bir araya getiren sistemler ile daha kaliteli ürünler ortaya koymak mümkün.Bir yazılımcı sağlık alanında uzman kişi(ler) ile birlikte çalışarak daha başarılı olabilir.
 • Çok iyi bir ürününüz olmasa bile, ürünü iyi bir şekilde anlatırsanız başarıya ulaşabilirsiniz.

Günün son konuşması ise Yaz Okulu’nda en beğendiğim, dikkatimi en fazla verdiğim konuşma oldu. Microsoft’ta Yazılım Geliştirme Uzmanı olan Hasan Özdemir‘i Microsoft Ofisinde görmüştüm ancak kendisinin bir yazılımcı olma ihtimali aklımın ucundan bile geçmemişti. Doğuştan görme engelli olan Hasan Özdemir’in, yaptığı mükemmel konuşma sonrasında ise engellerin zihnimizde ne kadar kolay oluşabildiğini tekrardan hatırladım. Bizlere kendisini anlatırken dikkatimiz hep onun üzerindeydi. Bizlere buralara nasıl geldiğinden, hayatında ne gibi durumlar ile karşılaştığından, hangi projeler üzerinde çalıştığından bahsetti. Görmeden, sesli komutlarla önümüzde örnek bir kod yazdığını gördüğümde ise inanınca engellerin, engel olmaktan çıkabileceklerini gördüm.

Aciz insan şikayet eder, asil insan çözüm üretir ! – Hasan Özdemir

 

microsoft yaz okulu 2015 fotoğraf dotaKonuşmalar bitti ancak gün bitmedi. Program bitiminde, DOTA 2 turnuvası için 7 kişi hemen Beşiktaş Adeks İnternet Cafe’ye gittik. 5 vs 5 yapacağımız maç için tüm ekip toplanınca heyecanlı 2 maç oynadık. Günün anlam ve önemine binaen çıkışta da selfiemizi çektikten sonra da günü tamamlamış olduk. O zaman ne diyoruz ?

gg wp 🙂

13. Gün – 19 Ağustos

Güne Meltem Çakır‘ın markalaşma ile ilgili konuşması ile başladık. Konuşmasında marka olmanın 5 kuralından bahsetti. Bunlar :

[alert-note]

 1. Bir marka fikriniz yok ise siz de yoksunuz.
 2. Farklı Olun
 3. Hedef kitlenizi iyi tanıyın
 4. Sosyal bir fayda sağlayın
 5. Markanızı yaşayın ve yaşatın

[/alert-note]

microsoft açık akademi yaz okulu 2015

Program Engin Polat‘ın uygulamalı eğitimi ile devam etti. “Windows Phone & 10 Uygulama Geliştirme” eğitiminde Engin Hoca hem bizden hem de internet üzerinden gelen sorulara cevap vererek, konunun daha iyi anlaşılmasını sağladı.

Birçok MSP’nin önceden tanıdığı, ismini duyunca insanların heyecanlandığı bir isim geldi konuşmacı olarak. Radyocu, Belgesel Yapımcısı, Müzik Aşığı, Seyyah ve daha fazlası olan Özge Ersu bizlere Dünya Turu ile ilgili bir sunum yaptı. Sürekli girişimcilik, kariyer, windows phone, yazılım geliştirme tarzında konuşmaların ortasında böyle bir sunum dinleyince ve sunumda çok güzel hazırlanınca insan dikkatini verip dinlemekten başka bir şey yapamıyor 🙂 Farklı kültürlerle ilgili çok ilginç bilgiler edindiğimiz sunumda, Özge Ersu’nun konuşması esnasında dinleyicileri konuşmaya interaktif bir şekilde dahil ettiği de gözlerimden kaçmadı, takdir ettim 🙂

Günün son konuşmacısı ise Markafoni CEO‘su İlker Baydar idi. Bizlere kendi deneyimlerinden ve e-ticaret sektöründen bahsetti. Sorularımızı cevapladıktan sonra da programın sonuna gelmiş olduk.

14. Gün – 20 Ağustos

Gelelim 14. güne…Güne Etohum‘un kurucusu Burak Büyükdemir ile başladık. 2008’de bir üniversite projesi olarak başlayan, şimdi ise büyük bir girişimcilik oluşumu olan ETohum ile ilgili bilgilerin yanında, bize girişimcilik ile ilgili tavsiyeler verdi. “Fikir kötü olsa da, iyi bir ekip çalışması ile proje başarıya ulaşabilir” diyen Büyükdemir’in bu sözünü, benzer olarak daha önce gelen girişimciler de söyleyince, ben de burada vurgulamanın iyi olduğunu düşündüm.

microsoft açık akademi yaz okulu 2015

Günün eğitim kısmında Bilge Adam Veri Yönetimi ve İş Zekası Birim Müdür Yardımcısı olan Abdullah Kise bizlerleydi. Eğitimi, başlık ve içerik olarak özetlemek gerekirse :

Verinin Evrimi

 • Veri – veritabanı nedir
 • Sql – nosql arasındaki temel farklar
 • Micrsoft Azure Teknolojisi’nde bulunan Sharding ( veritabanlarının parçalanması ve veri isteğinde paralel olarak çalışarak daha performanslı olmaları ), Geo Replication, Sql Veritabanlarına kolay erişim, Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinden veritabanı hizmet özellikleri.

Verinin hayatımızdaki yerinin 1990’dan itibaren nasıl değiştiğini ve hangi boyutlara ulaştığını anlatan Kise, yatay ve dikey ölçeklendirme konularından bahsetti. CAP Teoreminin ardından Nosql Nedir sorusunun cevabını biraz daha açtığımız vakit, Nosql’in; ilişkisel olmayan , açık kaynak, ücretsiz, yatay ölçeklendirilebilen(scale out), yapısal olmayan veriler için ve büyük miktarda veriyi saklamak – aramak için ideal ancak kompleks aramalar ve analitik işlemlerde zayıf, yoğun güncelleme operasyonlarında düşük performanslı olduğunu öğrendik. Ardından Big Data kavramına geçtik.

[alert-announce]

BIG DATA Karakteristiği

 • Volume ( Hacim ) : Ör. hergün 12 TB tweet sentiment analizine tabii tutuluyor.
 • Velocity ( Hız )
 • Variety ( Çeşitlilik )
 • Veracity ( Doğruluk ) : Veri kaynaklarının ürettiği veri doğru olmayabilir.

Önemi : Geçmişin Analizi, Geleceğin Fırsatı

[/alert-announce]

Eğitimin devamında HADOOP‘un ne olduğu, nasıl programlandığı, Azure hizmet modellerini gördük. Devamında ise İnsan Kaynakları alanındaki bilgilerini bizlere anlatan Abdullah Kise, iş başvurularında her zaman dürüst davranılması gerektiğini, başvurudan önce şirket ile ilgili genel bir bilgiye sahip olunması gerektiğini, iş hayatında ilk 5 yıl maaş odaklı çalışılmaması gerektiğini ve İK çalışanlarının CV‘de nelere dikkat ettiklerini anlattı.

Teorik bir eğitimin yanında, iş ve staj başvurularında bizleri ön sıralara taşıyacak bilgileri de bizlerle paylaşan Abdullah Kise 15. gün de bizlerle olacak.

 

Günün son konuşmacısı Eczacıbaşı CIO‘su Levent Kızıltan idi. Konuşmasına başladığı an, tane tane konuşması ve duruşu ile dikkatleri hemen üstünde toplayan Kızıltan, bizlere teknolojik gelişmelerin hayatlarımızı nasıl etkilediğini/etkileyeceğini, bu alanlarda yapılması gerekenleri ve Eczacıbaşı’nın teknoloji alanında yaptığı çalışmalardan bahsetti. Sorularımızı sorup, cevaplarımızı da aldıktan sonra günü bitirmiş olduk.

15. Gün – 21 Ağustos

Toplum içinde yer etmiş bir takım hazır muhabbetler vardır. Örneğin yemek sonrasında yapılan “Yalnız iyi yedik, nasıl yedik ama?, harbi iyi yedik…” veya “havalar da ısındı, daha da ısıncakmış, bu sıcakta dışarı çıkılmaz, ben böyle sıcak görmedim” gibi… Bu örnekleri arttırabiliriz. Şimdi diyorsunuz bunun Yaz Okulu ile ilgisi ne, acaba Enes yazıları mı karıştırdı diye…

Durum şu ki 3. haftanın son gününe geldik ve dönen muhabbet 3 haftanın ne kadar çabuk geçtiği ile alakalıydı.”Abi vakit hızlı geçiyor, ne ara 3. hafta bitti, en hızlı 2. hafta geçti, vay be 1 hafta kaldı” … Zamanın hızlı geçtiği muhabbetini yapmayan varsa buradan arkadaşları tebrik ediyorum 🙂

Güne Finansbank İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Hakan Alp ile başladık. “Keşfetmek ve Farklılaşmak” ile ilgili konuşmasında bizlere iş hayatında dikkat etmemiz gereken noktaları, gelen iş/staj başvurularında baktıkları kriterleri anlattı.

Herkesin yaptığını yaptığınız takdirde, herkesin elde ettiğini alırsınız

Kariyerde ilerlemek için :

 • Kendini Tanı
 • Şirketini Tanı
 • Sektörünü Tanı

Günün eğitim kısmında Bilge Adam’dan Abdullah Kise bizlerleydi. Dün anlattıkları ile ilgili bize soru sorarak kısa bir tekrar yaptıktan sonra, bugünkü konumuz olan IoT (Internet Of Thing)‘ye giriş yaptı. IoT nedir, neden IoT, neden şimdi, Iot ile neler yapılabilir gibi soruların cevaplarını bizlere akıcı bir şekilde anlatan Kise, IoT’nin hayatımızda edineceği yeri göstermek adına çeşitli videolar da izletti.

Uygulamalı olarak Event Hub ve Stream Analytics araçlarını kullanarak veri izleme ve analiz işlemlerinin nasıl yapıldığını görmüş olduk. Aynı zamanda Arduino cihazı ile ilgili internetten devre yakmadan nasıl çalışabileceğimizi de öğrendik. Teorik bilginin yanında öğrendiklerimizin pratik uygulamalarını görebilmek, bu eğitimin etkisini daha kalıcı yaptı diyebilirim.

Abdullah Kise’nin yazılarını http://abdullahkise.blogspot.com.tr/ adresinden okuyabilirsiniz.

Diğer yazılarımdaki bütünlük bozulmasın diye resmi bir şekilde yazsam da, buradan; önceden tanıdığım Abdullah Kise’ye, “Eğitim için teşekkür ederiz Abdullah Abi!” demeden edemeyeceğim 🙂

Günün son konuşmacısı bu sefer yoktu. Son konuşmacılar biz olduk. Herkes sırayla sahneye çıkarak projede hangi aşamada olduğunu söyledi, demo yapabilecek olanlar da demolarını yaptılar, Behice Hocamızdan ve İbrahim Kıvanç‘tan feedback aldılar. Böylece Yaz Okulu’nun 3. haftası bitmiş oldu.

Ofisten çıktıktan sonra, Beşiktaş’a geçtik ve güzel bir doğum günü kutladık 🙂

besktass

Microsoft Yaz Okulu Blog Yazılarım : 1. Hafta2. Hafta 4. Hafta

3 Comments

Join the discussion and tell us your opinion.

Microsoft Yaz Okulu 1.Hafta 3-7 Ağustos | Enes Beşinci | Blogreply
14 Eylül 2015 at 02:47

[…] Yaz Okulu Blog Yazılarım : 2. Hafta – 3. Hafta – 4. […]

Microsoft Yaz Okulu 2. Hafta(10-14 Ağustos) | Enes Beşinci | Blogreply
14 Eylül 2015 at 02:48

[…] Yaz Okulu Blog Yazılarım : 1. Hafta – 3. Hafta – 4. […]

Microsoft Yaz Okulu 4. Hafta(24-28/08) | Enes Beşinci | Blogreply
14 Eylül 2015 at 02:48

[…] Microsoft Yaz Okulu Blog Yazılarım : 1. Hafta – 2. Hafta – 3.Hafta […]

Leave a reply