Microsoft Yaz Okulu 4. Hafta

16. Gün – 24 Ağustos

Son haftanın ilk gününe İsmail Hakkı Polat ile başladık. Daha doğrusu daha ben sandalyeme yeni oturmuş, bir yandan laptobumu çıkarıp bir yandan da arkadaşa bir şey söylerken, bir anda “Enes Beşinci burada mı?” diye seslenildiğini duydum. Şaşırmadım değil, daha önce hiç görmediğim İsmail Bey, ben elimi kaldırınca bana blogumu okuduğunu ve bazı konuşmacılar için yazdığım “en iyi sunum“, “en iyi konuşmacı / eğitmen” tarzı betimlemelerin kendisi için geçerli olmayacağını, averaj bir konuşma olacağını söyledi.Tabii ki estağfurullah diyerek daha bir dikkatle dinlemeye başladım günün ilk konuşmacısını.Pardon blogumu okumuş ilk konuşmacıyı.(Blogunuzun okunduğunu bilmek gerçekten insanı mutlu ediyormuş demekki 🙂 )

Kadir Has Üniversitesi‘nde Öğretim Görevlisi olan İsmail Polat, bizlere “yeni medya”dan bahsetti. Üniversitedeki yeni medya bölümünde uyguladığı “Sosyal Medya Diyeti”nden ve bu diyeti yapan öğrencilerin deneyimlerine sunumunda yer veren Polat, yüzlerimizde önce bir tebessüm oluşmasına sonra da sabah sabah gülmemize neden oldu 🙂 Çağ değişimine vurgu yaptı ve yeni fırsatları başlıklar halinde açıkladı. Bunlar :

Sosyal Medya Yönetimi – İnternet İtibar Yönetimi – İçerik Üretimi Yönetimi – Sanal Eğitim – Teknoloji Evanjelistliği – Mobil Katma Değerli Hizmet Yönetimi – Büyük Veri Analizi – Veri Gazeteciliği

Mustafa Acungil
Mustafa Acungil

Sonraki konuşmacı ise daha önce bire bir konuşma fırsatı bulduğum, Bilge Adam Veri Yönetimi ve İş Zekası Birim Müdürü Mustafa Acungil idi. OLTP (Online Transaction Processing) , OLAP, KPI terimlerinin yanı sıra analiz çeşitlerinden ve Machine Learning’den de bahseden Mustafa Hoca bizlere Malcolm Gladwell adlı yazarın tüm kitaplarını tavsiye etti. Üniversite bitirme projemiz için de algoritmalara takılmadan, sosyal faydaya odaklanan problemlere bakmamızı ve 2.-3. sınıftan itibaren proje konusunu düşünüp, bu alanlarda veri toplayabileceğimiz yerler ile bağlantı kurmaya çalışmamızı tavsiye etti.

Daha önceden tavsiyesi ile okuduğum Alışkanlıkların Gücü adlı kitabı tavsiye etti ve veri alanında Yaz Okulu’na gelen diğer eğitmenlerin bu kitaptan örnekler vermesi, bu kitabın ne kadar isabetli bir tavsiye olduğunu tekrardan görmemi sağladı. Buradan tekrardan Mustafa Hocaya teşekkürlerimi iletiyorum 🙂

Onur Altıntaş
Onur Altıntaş

Sonraki konuşmacı Microsoft MEA Surface Product Marketing Manager Onur Altıntaş idi. Liderlik hakkındaki konuşmasında bir işe girmek için 3 noktaya bakmak gerektiğini söyledi.Bunlar :

[alert-success]

 • İşin kendisine bak
 • Yöneticisine bak
 • Eğer bir ekip varsa, ekibe bak

Bunların 3’ü de tamam ise, o işe başla[/alert-success]

Bir liderin özelliklerinin ne olması üzerinde durduk.Bir lider:

 • Doğru sorular ile birini yönlendirebilmeli
 • Sıkıntıyı belirleyip, Bir hedef belirleyebilmeli
 • Çalışanı düşündürüp yol gösterebilmeli ya da çalışanlarına danışıp onlara soru sorabilmeli

Günün sonuna geldiğimiz de ise proje sunumları var idi. Bu günün haftasının özetini 3 kelime ile yapmak gerekirse, şimdiden söyleyebilirim ki : Proje, Proje, Proje 🙂

17. Gün – 25 Ağustos

Evet bu günün ilk konuşmacısı, göz doktoru oldu. Çünkü bugün programa son 1 haftadır geçmeyen göz rahatsızlığımdan dolayı katılamadım. Dolayısıyla aşağıdaki satırlar, arkadaşlarımın aldığı notlar üzerinden kısaca alınmış kesitler olacak.

Sabahki konuşma iptal olmuş ve herkes projeleri ve proje posterleri ile ilgilenme imkanına sahip olmuş. Sonrasında ise günün eğitimi, İbrahim Kıvanç tarafından XamarinCordova ve Cross Platform, Universal App, Hybrid App, Web App, Mobile App, Windows 10 gibi teknolojiler hakkında verilmiş.

Son konuşmacı olarak Microsoft Marketing & Operation Manager olan Masha Melkova imiş. Kendisi pazarlama sürecinden BCG matrixine, pazarlama stratejisinden ürün değerine kadar marketing ile alakalı bir çok konuya değinmiş. Hemde ingilizçe… Keşke dinleyebilseydim.

P.S. : Göz doktorum rahatsızlığın göz yorgunluğu olduğunu, düzenli göz damlası kullanımıyla kanlanmanın geçeceğini söyledi. Ne kadar da kişisel bir dipnot 🙂

18. Gün – 26 Ağustos

Masha Melkova
Masha Melkova

Güne Masha Melkova ile başladık. Microsoft gibi bir yerde daha öncesinde yurt dışından konuşmacı gelmemesini garipsemiştim. Melkova geldiği zaman ingilizce bir konuşma dinlemenin sevinci vardı. Konuşma “Marketing Trends” hakkındaydı. Bunları kısaca özetleyecek olursak :

 • Big Data
 • Personalization
 • (Inter)relationships

Örneğin çok ilgi çekici bir filmin ortasına reklamınızı koyarsanız, insanlar reklamınızı sıkıcı bulabilir. Sıkıcı bir filmin ortasına reklamınızı koyarsanız insanlar reklamınıza ilgi duyabilir. Ancak ilgi çekici filmi izleyen kişi sayısının fazla, sıkıcı filmde ise bu sayının az olması gibi olayların farklı boyutta düşünülüp, insan ilişkileri açısından değerlendirilmesi bu bölüme girer.

 • Series

İnsanlar hikayeyi sever.Birçok medya ortamında, reklamlarınızı seri şekilde yayınlatmak, insanların ilgisini çekmek için kullanılan bir yöntem.Bunun yanı sıra ürününüzü, ürün hakkında bir oyun geliştirerek de yaymanız mümkün…

 • Hi-Tech Advertisement

Farklı teknolojileri ve hayal gücünü kullanarak etkili reklamlar yapılabilir. Örneğin :

Bugün eğitim kısmında önceki günlerden daha fazla konuşmacı vardı.Emre Teker’in CRM hakkındaki konuşmasınından sonra Veripark İş Geliştirme Uzmanı Özgen Çetinkaya bizlerleydi. Öğle öncesi eğitimde CRM ile ilgiliydi. Öğleden sonra da ile Microsoft Dynamics AX – ERP konulu eğitim  Sema Armağan ve Emre Teker tarafından verildi. İki eğitimde de teorik bilgileri pratik uygulama içerisinde görme fırsatımız oldu.

Günün son konuşması 4 kişinin katılımı ile oldu. Bug Game Lab’in Kurucu Direktörü Güven Çatak ve Bug Game Lab ekibinden 3 kişi ile gerçekleştirilen söyleşi, günün son konuşması olmasına rağmen dinamik geçti. Yaz Okulu süresince oyun programlama ile ilgili tek konuşma bu olunca ve ben de proje olarak Unity ile oyun geliştirdiğimden dolayı ilgimi oldukça çekti diyebilirim. Konuşma esnasında oyun programlamaya yeni başlayacaklara tavsiyeler verildi, Türkiye’deki oyun sektöründeki durumdan bahsedildi, oyun geliştirirken ekibin nasıl olması gerektiği ile ilgili bilgiler verildi.

Beklenen an, belki hala hazır olmayanlar ve heyecanlananlar için beklenmeyen an geldi. Proje Sunumları! Herkesin 1 dk’lık demo yapmasına vakit yetmediğinden dolayı ve saat akşam 8’i geçtiğinden dolayı, proje sunumlarının hepsi bitmedi. Yarın devam edecek olan proje sunumlarının içerisinde benim de sunumum olacak. Cuma günü yapılacak olan asıl proje etkinliğine hazır olmamız, sunum tekniklerimizi geliştirmemiz, süreyi iyi kullanmayı öğrenmemiz ve son feedback‘leri almamız için yapılan bu proje sunumları sonucunda da en beğendiğimiz 3 projeyi seçeceğiz.

Yarın görüşmek üzere 🙂

19. Gün – 27 Ağustos

microsoft yaz okulu 2015

Son iki günü yoğunluktan dolayı 1 Eylül’de yazıyorum. Heyecanlı ve hızlı geçen 19. gün ile ilgili söyleyebileceğim şey; herkesin projesini yetiştirmeye çalıştığıydı. Cuma günü yapacağımız sunum ile ilgili İbrahim Kıvanç bizlere çeşitli tavsiyeler verdi. Gün bitiminde ise farklı bir şey yapmaya karar verdik. Microsoft ofisinden sonra, üstümüzde mavi Microsoft T-Shirtleri ile yaklaşık 20 kişi Zorlu Center’daki Apple Store‘a yöneldik. “Teknolojik anlamda farklı teknolojileri incelemek” üzere girdiğimiz Apple Store’da selfie çekmeyi ve garip bakışlara maruz kalmayı da unutmadık. Her ne kadar akşamında projemin üzerine yeni eklemeler yapmayı planlamış olsam da, yorgunluktan uyumak haricinde bir şey yapamadım.

20. Gün – 28 Ağustos
(Son Gün)

Son gün… Erkenden ofisteyiz. Duvarlara proje afişleri asılmış ve sunum için herkese yer ayrılmış. Ofise girdiğimde proje sunumlarını hazırlayan arkadaşları görüyorum. Herkeste farklı bir heyecan var. Güne jüriye sunum yapacak arkadaşların yaptıkları deneme sunumları ile başlıyoruz. Öğleye kadar devam eden sunumlardan sonra, jürinin gelmesi ile asıl sunumlar başlıyor. Kazanan arkadaşlarımıza hediyeleri verildikten sonra Behice Hoca geçirdiğimiz 1 aylık süreç ile ilgili güzel bir konuşma yapıyor. Kapanış konuşmasından sonra mı önce mi olduğunu hatırlayamasam da bir ara Yaz Okulu pastası kesiliyor. Günün sonuna doğru yaklaşırken insanlar birbirleri ile vedalaşmaya başlıyor…

microsoft yaz okulu 2015
Kemal, Ben, Burak, Aylin, Emre

Bir spiker gibi neler olduğunu söylemeyi bitirip, yaz okulunu kendimce yorumlayacak olursam:

1 ay boyunca sabahın 6.30 ‘unda kalkmayı istemesem de, renkli renkli insanların olduğu Microsoft ofisinde gerçekten güzel vakit geçirdim. Günün ilk ve son konuşmacılarının liderlik, girişimcilik alanında yaptıkları konuşmalar sayesinde birçok noktada bakış açım değişti diyebilirim. Gün içerisindeki teknik eğitimler ile öğrenecek ne kadar çok şey olduğunu tekrardan hatırladım. En önemlisi, Yaz Okulu kariyer anlamında bana çok şey kattığı gibi, farklı insanlarla tanışmama, yeni arkadaşlıklar kurmama vesile oldu.

Özetleyecek olursak, şu son bir ay çok hızlı, yorucu, verimli, keyifli geçti.İyi ki Yaz Okulu 2015’e kabul edilmişim.Böylesi güzel bir imkan için de Microsoft Türkiye’ye teşekkür ediyorum.

Başvuru öncesi yazdığım yazıda sizlere söylediğim gibi, gün içerisinde yaptıklarımızı, öğrendiklerimizi elimden geldiğince yazmaya çalıştım.Umarım sizler için de faydalı olmuştur.

Bundan sonraki durağımız : Microsoft Student Partner olmak 🙂

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.Sağlıcakla kalın…

microsoft yaz okulu 2015
Burak – Ben

Burak Bayram, Aylin Gümüş, Egemen İhsan Güray, İzzet Öz, Mehmet Reha Bayar , Dilara Begüm Kırkoğlu, Hande Sarıca, Onur Özmen, Kanber Demir, Umur Şen, Kemal Sanlı, Gökçe Demir, Şebnem Karakılıç, Zeynep Çamurdan, Caner Yakupoğlu, Hacer Doğan, Cihan Nalbant, Özlem Arslantürk, Hilal Şener, Yusuf Yasin Yavuz, Volkan Özsay, Emre Hayırcı, Tanju Ileri, Şeyma ever, Caner Ergez, Oytun Yegin, Hasret Soysal, Şuaib Zengo, Zeynep Savacı, Saliha Atiş, Can Belek, Onur Çelik, Kaan Doğusoy, MÇağatay Çoban, Bertuğ Berkay Yemen, Osman Nuri Bükr, Gizem erik, Oğuz Kaan Ekşi, Berk Karabacak, Berk Sürücü, Duygu Pelin Bilgin, Ahmet Serdar Karadeniz, Enes Çankırı, Fatih Akça, Mehmet Furkan Aydın, Zafer Açıkgöz, Barış Ceviz, Yağmur Aslantaş, Hamza Burakhan Göç

Microsoft Yaz Okulu Blog Yazılarım : 1. Hafta2. Hafta3.Hafta

7 Comments

Join the discussion and tell us your opinion.

Ali Bilginreply
1 Eylül 2015 at 17:55

Ne kadar da Galatasaray ünili bir erkek

Enes Beşincireply
2 Eylül 2015 at 00:01
– In reply to: Ali Bilgin

Değerli yorumun için teşekkür ederim Be…., pardon Ali 🙂

Kemal Sanlıreply
1 Eylül 2015 at 22:15

Hersey cok güzeldi ama herşeyin güzel olmasının sebebi seninde cok iyi bir insan olmandi dostum sizi seni herkesi cok seviyorum cok güzel bir yazı olmuş aynı o güzel yaz gibi kal saglicakla!

Enes Beşincireply
2 Eylül 2015 at 00:10
– In reply to: Kemal Sanlı

Sen de seviliyorsun, içindeki iyilik hiç değişmesin ve sağlıcakla kal 🙂

Microsoft Yaz Okulu 3. Hafta(17-21/08) | Enes Beşinci | Blogreply
14 Eylül 2015 at 02:46

[…] Microsoft Yaz Okulu Blog Yazılarım : 1. Hafta – 2. Hafta – 4. Hafta […]

Hacerreply
16 Eylül 2015 at 23:45

Bütün hafta boyunca çok güzel bir şekilde anlatmışsın. Hepsine ayrı ayrı yazmadığımdan buraya yazıyorum .Emeğine sağlık 🙂 staj defterimi hazırlarken de faydalandım çok teşekkür ederim.

Enes Beşincireply
17 Eylül 2015 at 12:03
– In reply to: Hacer

Rica ederim, yazıların işine yaradığını duymak güzel 🙂

Leave a reply