Okudum : Ejdarha Mızrağı Destanı

Herkese Merhaba,

Uzun zamandır okuduğum kitaplarla ilgili bir yazı paylaşmamıştım.Sebebi ise 3 kitaplık bir seri okumamdı.Evet Ejderha Mızrağı Destanı Serisinin üç ana kitabı olan :

Güz Alaca Karanlığının Ejderhaları , Kış Gecesi Ejderhaları, İlkbahar Şafağı Ejderhaları kitaplarını keyifle okumuş bulunmaktayım.

Özellikle Fantastik Dünya ile ilgilenenlerin çoğunluğunun okuduğu bu kitapları yorumlarken daha bir dikkatli olmam gerektiğini düşünüyorum.Spoiler vermek istemediğimden de biraz genel geçeceğim.

Öncelikle bu kitaplar Fantastik Rol Yapma Oyunları ‘nın (FRP) bir modülünden esinlenilerek Margaret Weis ve Tracy Hickman tarafından yazılmış.

(Bu yazıyı yazmadan önce, bu sene çok fazla oynadığım FRP hakkında kısa bir blog yazısı paylaşmak isterdim ama sonraya kaldı malesef 🙁 )

İlk kitabın(Güz Alaca Karanlığının Ejderhaları) 1984 de yazılıp, o zamandan bu yana ejderha mızrağı serisi olarak anılacak kitapların günümüzde hala ünlerini koruduklarını düşünürsek, yazarların ne denli başarılı olduklarını görebiliriz.Şimdi gelelim benim okumuş olduğum 3 kitabın konusuna.

Hikayemizde 8 ana karakter var, hırsızından savaşçısına, büyücüsünden şövalyesine kadar birbirinden farklı özelliklere sahip 8 arkadaş.Bu arkadaşların uzun süre sonra bir handa buluşmaları ve handa olayların çok farklı gelişmesi soncuyla, kitabıın ilk sahnelerinden itibaren kendinizi bu maceranın peşinden koştururken ve bazen de uçarken göreceksiniz ( Ups Spoiler 😀 )

Özellikle Frp oynuyorsanız  (oyuncu ya da oyun yöneticisi farketmez ) bu kitaplar hem hikaye anlatımına bakış açınızı hem de farklı karakterler için daha renkli rol yapmanıza olanak sağlayacak.Kitapları okurken de 8 oyuncunun bir masa etrafında mükemmel bir şekilde rol yapma oyunu oynadığı ve sizin de onları izlediğiniz hissine kapılabilmeniz çok muhtemel.

Şimdi değineceğim konu biraz garip kaçabilir ama benim açımdan önemli.Game Of Thrones diye bildiğimiz “Buz ve Ateşin Şarkısı” adlı kitap serisini okurken en çok beğendiğim nokta George R.R. Martin‘in karakterlere yaklaşım tarzıydı.Diziyi izleyenler de bilir, yazar karakterlerin gözünün yaşına bakmadan hikayedeki hayatlarına son verir, ve siz de öylece okur/izlersiniz.Belli bir aşamaya kadar Ejderha Destanındaki karakterlerin, çok duygusal ve karakterlere kıyamayan yazarlar tarafından yazıldığını düşünüyordum ki yanılmışım.Şimdi bu bir spoiler mı, bence değil 🙂

Bu 3 temel kitap haricinde  (Güz Alaca Karanlığının Ejderhaları , Kış Gecesi Ejderhaları, İlkbahar Şafağı Ejderhaları) serinin geri kalan kitaplarını okuma gibi bir niyetim yok ama özellikle FRP oynayan, fantastik kurguya ilgi duyan kişilere şiddetle tavsiye edebileceğim bir seri.Geri kalan okuyucu kitlesine okumaları tarzında bir yorumda bulunmak da istemem.

Goblinlerin, Elflerin, Dwarfların, ölümlerin, dirilişlerin, ihanetlerin, kurtuluşların, iyinin, kötünün ve daha birçoğunun olduğu bu 3 kitaplık Ejderha Mızrağı Destanı Serisi daha nice okurlarını bekliyor.

Verdiğim puan ise 7 / 10

(Okuduğum kitaplara 10 üzerinden puan vermeye de bu vesile ile an itibari ile başlamış bulunmaktayım.Vatana millete hayırlı olsun 🙂 )

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, Selametle kalın…

 

 

ejderhamizragcizer

( Google üzerinden bulduğum, yazı için kullandığım görselde bulunan logoyu koymam gerektiğini düşündüm.)

Share your thoughts