Sessizliğin Müziği

Yeni bir kitap yazısıyla merhaba !

Bundan önce 2 kitabını beğenerek okuduğum yazar: Patrick Rothfuss‘un son çıkan 179 sayfalık “Sessizliğin Müziği“(The Slow Regard Of Silent Things) adlı kitabını okumuş bulunmaktayım.

Yazarın “Kral Katili Güncesi” serisinin 2 kitabı, Rüzgarın Adı, Bilge Adamın Korkusu ile ilgili yazdığım yazıyı okumak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Öncelikle Sessizliğin Müziği, Kral Katili Güncesinin devamı olmamakla birlikte, o hikayede geçen esrarengiz bir karakterle ilgili.Yazarın 2 kitabını okuduktan sonra bu kitabı bekliyordum açıkçası ancak kitabevine gidip de kitabın ilk sayfalarına bakınca “Bu kitabı satın almak istemeyebilirsiniz” satırıyla karşılaşınca biraz şaşırdım.”Hop” dedim.”İlk kitabını 7 yılda çıkarmış, bestseller olmuş başarılı bir yazar neden böyle bir pazarlama oyunu yapıyor?”.

(Örneğin Talihsiz Serüvenler Dizisi’nde de yazar her kitabın sonunda “bu öykü üzücü bu öyküyü bırakmak isteyebilirsiniz.Size göre olmayabilir” vs vs. tarzında sürekli bir ters psikoloji uygulama çabasındaydı)

Devamındaki satırları okudum.Öykünün genel anlamda “öykü” mantığından biraz uzak olduğunu, önceki kitapları okumayanların bu kitabı okumalarının çok iyi olmayabileceği ile ilgili 10-15 satır.Açıkçası ne o satırların içtenliğine güvendim ne de umursadım.Almak için öncesinde 2 kere uğradığım eli boş döndüğüm kitabevinden onsuz çıkmayacağım belliydi.

fulcrum

Kitabı olmasından daha uzun sürede okudum.Malum gerçekten yazar uyarıyı haklı bir şekilde yapmış.Yazarında kitap sonunda belirttiği üzere, kitaptaki en aksiyonlu olay ( aksiyonlu denebilirse ) karakterin sabun yapma eylemiydi.Şimdi artı eksi yönleri alt alta sıralayayım.

  • Kral Katili Güncesini okuyup ta Auri adlı karakteri az da olsa tanımak isteyenler okumalı bence.İyi kötü serinin derinliğini arttırıyor dolaylı olarak.
  • Tamam burada kitabın içeriğini konuşmam gerekiyor ama kitabı elime ilk aldığımda kitabın cildi ve ardından kitaptaki çizimler beni benden aldı.Tasarımı gerçekten başarılı olmuş.
  • Eğer sizde seri halindeki kitapları okuyor ve serinin bir sonraki kitabının çıkmasını bekleyenlerdenseniz, bu kitabın iyi kötü olmasını pek umursamaz, az da olsa kral katili güncesini hatırlatmasını umaraktan kitabı alırsınız.Mesela George R.R. Martin şöyle ara kitap çıkarsa bambaşka bir karakterle ilgili okunur hani…Kitap beklemek sancılı bir durum.
  •  Metroda elimde kitapla birçok kez uyukladım.Hani bazı yerler birçok yer uykunuzu getirebilir.Dediğim gibi monoton işleyen bir öykü.
  • Kral katili güncesi kitaplarından okuduysanız, bu öykü tamamen farklı bir yazardan çıkmış gibi.Diyalog yok, aksiyon yok, kendi monologları ve eşyalar hakkında garip düşünceleri olan bir karakter var.
  • Benim için geçerli değil, seri ile ilgili kitapların tam olmasını seviyorum ama bazıları kitaba verdiği paranın boşa gittiğini düşünebilir.

aqupp-1

Kitabı okuduktan sonra biraz pişmanlık hissetmiş olabilirim.Okuduğumdan dolayı değil, kitabın başındaki satırları pazarlama amaçlı yorumladığım için.Kitabın sonunda yazar kitabın çıkma sürecini, kendi kaygılarını, çevresinden aldığı yorumları anlatmış.Açıkçası o satırlara inanmadan edemedim.Kısaca özetleyecek olursak, yazarın asıl amacı George Martin ve Gardner Dozois tarafından düzenlenen Rogues adlı antolojisinde bir öyküyle yer almakmış.Ancak daha sonra öykünün uzaması ve genel “öykü” kavramından farklı bir şekilde ilerlemesi sonucu, başka bir öykü göndermiş antropoloji için.Auri karakteri ile ilgili yazdığı bu öyküyü de editörü kitap olarak çıkarma düşüncesinden bahsedince yazar şaşırmış ama beta okuyucular tarafından da çok olumlu yorumlar gelince, kitabı çıkarmaya karar vermişler…

Evet yine pek edebi olmayan tamamen içini rastgele düşüncelerimle doldurduğum bir kitap yazısının sonuna geldik.Puanlama 2 türlü olacak.

Kral Katili Güncesinin önceki kitaplarını okumuş olanlar için : 5 / 10

Seriyi önceden okumamış olanlar için : 2 / 10

 

4 Comments

Join the discussion and tell us your opinion.

Muhammet Kavlakcıreply
26 Temmuz 2015 at 23:26

Ben kitap okumayı seven biirisiyim. Lakin sizin okuma alışkanlığınız benden çok farklı ve ilginç. Bu nedenle ilgiyle okudum yazınızı.

Enes Beşincireply
2 Ağustos 2015 at 17:37
– In reply to: Muhammet Kavlakcı

İlginiz için teşekkür eder, iyi okumalar dilerim 🙂

Erhan Gençreply
13 Ekim 2015 at 10:29

Merhaba,
Anlatım olarak ağır bir kitap mıdır?

Enes Beşincireply
13 Ekim 2015 at 17:33
– In reply to: Erhan Genç

Dili ağır değil ancak kitabın akıcılığı ile ilgili aynı şeyi söyleyemem.Rüzgarın adı ve Bilge Adamın Korkusu’nu okumadıysanız tavsiye etmem.

Leave a reply